Ответить на комментарий

Dny otevřených dveří: Jak probíhají a čemu věnovat pozornost?

OA Praha studenti a učitelé na hromadném focení 

Dny otevřených dveří: O čem jsou a proč se na ně vydat?

Dny otevřených dveří na škole jsou akce, kdy daná instituce naplno otevírá své dveře veřejnosti. Ta tak dostává jedinečnou možnost prohlédnout si budovy a zařízení, seznámit se s nabídkou předmětů a setkat se s učiteli a studenty. Cílem dnů otevřených dveří je poskytnout návštěvníkům co nejlepší představu o dané škole a jejich možnostech.

Ač většina škol nabízí spoustu užitečných informací na svých webových stránkách, tomuto autentickému zážitku, kdy zažijete tu pravou atmosféru dané školy, se mohou jen zřídkakdy rovnat. Má-li uchazeč na dané škole trávit následujících několik let, určitě by si měl její prostředí a klima nejprve vyzkoušet.

PŘEDMĚTY VYUČOVANÉ NA OA PRAHA 

 

Jak probíhají dny otevřených dveří?

Dny otevřených dveří probíhají na každé škole trošku odlišně, zpravidla záleží na konkrétním zaměření dané instituce. Obvykle však program dne otevřených dveří zahrnuje následující:

  • prohlídku budovy školy, kdy si návštěvníci mohou prohlédnout jednak venkovní prostory kolem školy, a jednak její vnitřní prostory včetně učeben, knihoven, sportovišť atp.,
  • prezentaci ze strany učitelů a studentů, kteří představí jednotlivé vyučované předměty a studijní plány,
  • ukázku práce studentů, realizovaných projektů, stáží aj.,
  • sekci věnovanou dotazům návštěvníků,
  • doprovodný program, jenž může mít podobu nejrůznějších aktivit, jako jsou například koncerty, divadelní představení či sportovní utkání,
  • návštěvu informačních stánků, jejichž prostřednictvím škola návštěvníkům poskytne cenné informace o studijních programech, přijímacím řízení, financování studia a dalších důležitých tématech.

Dny otevřených dveří probíhají zpravidla ve všední dny, ale najdou se samozřejmě i výjimky. Ať už je to tak či onak, je zcela jasné, že se daná škola snaží ukázat uchazečům o studium vždy to nejlepší ze svého portfolia.

Aktuální termíny pro dny otevřených dveří  

 

Na co se při návštěvě školy soustředit?

O tom, že je návštěva dnů otevřených dveří velice přínosná, netřeba pochybovat. Je však důležité, abyste se na nich nenechali jen pasivně unášet davem, ale abyste naopak byli proaktivní a vytěžili ze své návštěvy maximum. Jak toho docílit, si povíme v následujících řádcích.

Prohlédněte si širší okolí školy

Je-li to ve vašich časových možnostech, vyrazte na den otevřených dveří o něco dřív a seznamte se s okolím školy. Pokud cestujete do jiného města, věnujte pozornost možnostem dopravy, času, který na cestě strávíte, a případně také vzdálenosti zastávky od budovy školy. Rovněž se vyplatí vědět, kde se v okolí nachází například knihovna, obchody s potravinami, kavárny, parky atp.

Už při příchodu do školy se rozhlížejte, zda se v její blízkosti nepohybují „pochybné existence“ a jiná „podezřelá individua“. Co se samotné školní budovy týče, nemusí se jednat zrovna o nově zrekonstruovanou stavbu, důležité je především to, aby bylo v jejím okolí čisto.

Virtuální prohlídka školy  

 

Zhodnoťte vnitřní prostory školy

O něco důležitější je pak samotný interiér školy, neboť právě tam bude uchazeč, resp. budoucí student, trávit většinu času. Měl by být příjemný, modernějšího rázu a měl by disponovat veškerým potřebným vybavením. V současném vzdělávacím systému hraje důležitou roli především technické vybavení. Získané technické znalosti a dovednosti totiž tvoří nezanedbatelnou část budoucího kariérního rozvoje a růstu.

V neposlední řadě, v souvislosti s interiérem školy, zmíníme poněkud „delikátnější“ aspekt, kterým jsou toalety. Ty určitě neopomeňte – nakonec byste totiž mohli dojít ke zjištění, že původně zamýšlená důkladná prohlídka školy byla ve skutečnosti návštěvou Potěmkinových vesnic.

Pozorujte chování a přístup zaměstnanců školy

Vedle příjemného interiéru je nezbytný také příjemný a přívětivý personál. Už podle prvotního jednání s vámi poznáte, jaký asi bude jejich přístup ke studentům. Pokud vám zaměstnanci, konkrétně učitelé, i při této – řekněme propagační – události odsekávají a vaše otázky jsou jim spíše na obtíž, tak rychle nohy na ramena! Vždyť jsou to právě oni, kteří budou s žáky v každodenním kontaktu.

„Analyzujte“ přítomné studenty

Rozhodnutí, které nyní ohledně výběru školy učiníte, bude mít platnost po několik dalších let. Jednou z věcí, která vás může utvrdit ve správnosti výběru, je pohled na současné, především starší, studenty. Ti totiž mohou být jakýmsi odrazem toho, k čemu spějí budoucí absolventi školy.

Věnujte pozornost proslovu ředitele či ředitelky školy

Součástí dnů otevřených dveří bývá také proslov ředitele či ředitelky školy. Z něj je patrné, jakým směrem se škola z hlediska vzdělávání ubírá a jakých výsledků chce dosáhnout. Vedení školy by rovněž mělo reprezentovat celkovou kulturu a ducha školy. Je proto důležité, aby mluvčí osoba byla přátelská a aby se na nové studenty těšila. Rozhodně by neměla působit dojmem, že přijetím nových studentů akorát prokazuje rodičům a uchazečům laskavost.

Mária Václavíková - ředitelka OA Praha a Obchodního Institutu

Ptejte se, ptejte se a znovu se ptejte

… a to všech – přítomných studentů, učitelů a také vedení, je-li to možné. Když už jste si dali tu námahu a na den otevřených dveří opravdu vyrazili, „vytřískejte“ z návštěvy maximum. Proto se ptejte, ptejte a znovu ptejte.

Kde jinde byste zjistili, jak to v dané škole skutečně chodí, než od samotných studentů? Můžete se jich zeptat například na to, co se jim na škole líbí či co by naopak změnili; jaké vyučované předměty mají rádi; kolik času jim zabírá příprava na výuku; jak jsou spokojení se stravou ve školní jídelně, mimoškolními aktivitami atp. Názory jsou sice subjektivnějšího rázu, jistý vhled však získáte. Reference studentů na webových stránkách také nejsou k zahození, ale neumožňují dodatečné dotazy.

Studenti OA Praha

Poněkud objektivnější informace pak získáte od učitelů. Ptát se jich můžete například na to,

  • jak vyplnit přihlášku ke studiu, jak probíhá přijímací řízení a zda škola pořádá přípravné kurzy k přijímacímu řízení,
  • jak probíhá samotná výuka: zda studenti pracují více samostatně či naopak ve skupinách,
  • jaká je po studentech vyžadována domácí příprava,
  • kolik studentů je vyučováno v jedné třídě: zde platí, že čím menší je jejich počet, tím lépe, neboť tak se lze věnovat každému individuálně,
  • jaké cizí jazyky jsou na škole vyučovány a zdali se této výuky účastní i rodilí mluvčí,
  • jaké mimoškolní aktivity škola pořádá (ať už sportovní, jako jsou lyžařské, vodácké či cyklistické kurzy aj., či naopak kulturní akce, jako jsou třeba návštěvy divadel),

Zajímá-li vás, jaké všechny školní akce pořádáme, podívejte se do naší fotogalerie! Naši studenti taky vydávají vlastní časopis!

Přečtěte si také! Fotopříběh ze života stážistů v Birminghamu

 

 Vedení školy je ten nejrelevantnější zdroj, hledáte-li informace týkající se vize školy, jejich cílů a strategií k dosažení těchto cílů. Zeptat se můžete třeba na to, jakým způsobem se pracuje se studenty, jejichž výkon je pouze průměrný či podprůměrný, či na to, na co přesně škola studenty připravuje – tedy na profil absolventa.

Na konci dne budete mít zajisté také příležitost pobavit se s ostatními rodiči a sdílet s nimi své dojmy a poznatky. I tímto způsobem se leccos dovíte.

Obáváte se, že na nějaký dotaz zapomenete? Stáhněte si náš "otázkový checklist", kde si již položené a zodpovězené otázky jednoduše zaškrtnete!

Chci checklist 

Komunikace školy směrem k rodičům

Zvláště důležitým aspektem, který jsme z hlediska jeho významu vyčlenili zvlášť a o kterém byste si měli zjistit informace, je způsob komunikace školy směrem k rodičům. Rodiče vždy potřebují ujištění, že se v případě potřeby (má-li jejich dítě například problémy s prospěchem) budou mít na koho obrátit.

Zapátrejte také po tom, jakým způsobem škola poskytuje informace týkající se různých školních i mimoškolních aktivit – zda rodičům zasílá e-maily (či specificky newslettery), nebo zda je třeba aktivní na sociálních sítích.

Naše aktivity  

 

Máte pocit, že informací o tom, čeho všeho si při návštěvě školy všímat, je tolik, že vám z toho jde až hlava kolem? Nevadí! Níže pro vás totiž máme přehlednou infografiku, díky které si školu projdete opravdu důkladně – „od sklepa až po půdu“. :)

Infografika: Čeho si všímat při návštěvě školy u příležitosti dne otevřených dveří

Co dělat po absolvování dne otevřených dveří?

Návštěvou dne otevřených dveří to nekončí, ale teprve začíná! Co dělat po jeho absolvování?

  • Zhodnoťte své dojmy z návštěvy školy. Líbil se vám den otevřených dveří na dané škole a máte z ní dobrý pocit? Nebo ještě váháte a potřebujete doplňující informace? Pokud jste se cítili trošku zmateni a něco byste potřebovali objasnit, můžete se dodatečně zeptat učitelů nebo školních pracovníků, kteří byli přítomni – třeba telefonicky, e-mailem či kontaktním formulářem na webu. Případně si můžete rovnou sami projít důkladně celý web.

  • Konzultujte. Samozřejmostí je konzultace mezi rodičem a jeho ratolestí, tedy budoucím žákem či žákyní školy.

  • Zvažte další kroky. Máte-li o studium na dané škole vážný zájem, zjistěte si termín konání přijímacích zkoušek a postup pro přihlášení. Pro větší jistotu úspěchu se poohlédněte také po přípravných kurzech.

  • Udržujte kontakt s budoucími spolužáky/rodiči žáků. Pokud jste se na dni otevřených dveří seznámili s budoucími spolužáky (případně rodiči žáků, jste-li rodič) a vyměnili si kontakty, pak tyto kontakty udržujte. Může to být užitečné pro spolupráci během studia.

Co dělat po absolvování dne otevřených dveří

Budete-li se řídit výše uvedenými tipy a radami, rozhodně nebudete mít pocit, že by vaše návštěva byla zbytečná. Dny otevřených dveří určitě nevynechávejte, neboť poskytují relativně snadný a nenákladný způsob sběru cenných a relevantních informací.

Přijďte se podívat na dny otevřených dveří třeba k nám!

Podívat se můžete i jak vypadají vzorové přihlášky na denní a dálkové studium.

Ответить

Fill in the blank
+420 286 857 164

2014 © Copyright OA Praha. Все права защищены

Aira GROUP s.r.o.