Jaká profese se hodí k vám? Vybírejte podle smyslu i ohodnocení

Až budu velký, chci být policajtem! Tato slova zní dnes a denně z úst malých chlapců, děvčata chtějí být princeznami nebo učitelkami. Povolání nám dodává pocit sebevědomí, společenský status, životní náplň i poslání. Díky finanční odměně za výkon získáváme svobodu a můžeme si užívat život naplno. Často však není jednoduché si jej zvolit. Chcete dělat to, co vás baví nebo to, co vás dobře uživí?

Výběr vhodné profese

Trendy na trhu práce

Dřív, než se zcela ponoříte do hlubších úvah o volbě svého budoucího povolání, zmapujte si nejprve situaci na trhu práce. Berte přitom v potaz nejen současné, ale i budoucí trendy, které mohou významně ovlivnit poptávku po určitých povoláních a dovednostech.

Mezi rostoucí odvětví a povolání budoucnosti se řadí především následující:

Nejžádanější profese

Předpokládá se, že tato povolání nebudou v budoucnu ohrožena automatizací, přinejmenším ne natolik. Z toho vyplývá, že byste se měli zaměřit na rozvoj těch dovedností, které jsou těžko automatizovatelné (kreativita, komplexní řešení problémů atp.). Současně se však vlivem neustálého vývoje nových technologií připravte na celoživotní učení.

Platové ohodnocení

Peníze, chechtáky, šešule. Jsou všude, každý je chce mít. V dospělosti se za nimi ženeme jak bezhlaví. Častým hnacím motivem v zaměstnání je proto platové ohodnocení. Pokud mi někde nabídnou více, pak silně zvažuji, že dám výpověď i přes skvělý kolektiv a pracovní benefity. Mzda / plat je pro mnohé alfou omegou při rozhodování, zda někam nastoupí. Je to tak správně?

Peníze, jak již bylo řečeno, nám dávají svobodu. Můžeme si za ně koupit zážitky, vycestovat na dovolenou, pořídit auto. Pokud námi za skvěle odvedenou práci podají ruku a poděkují, na chleba z toho mít nebudeme. Pokud však budeme stále ve stresu a modlit se, ať už odbije pátá a my můžeme jít domů, bude trpět naše zdraví, vztahy. Peníze nám pak budou k ničemu. Je tedy potřeba zvolit kompromis.

Je fajn dělat, co vás baví. Nesmíte však díky tomu skonči na ulici. Zdroj: Pexels.cz

Work-life balance

Výsledkem onoho výše zmíněného kompromisu je dosažení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem, tzv. work-life balance. Význam tohoto faktoru především v posledních letech stále roste.

Tato rovnováha podpoří vaše zdraví a pohodu (méně stresu, lepší fyzické zdraví, více času na regeneraci aj.) a osobní rozvoj (prostor pro koníčky a zájmy mimo práci), poskytne vám více času na budování a udržování osobních vztahů, na rodinu a přátele, a v neposlední řadě budete díky odpočinku pracovně mnohem produktivnější. Navíc se tak eliminuje riziko vzniku chyb vzniklých nedostatkem spánku či stresem.

 Při výběru nové profese se proto ptejte na možnosti flexibilní pracovní doby nebo práce z domova, zjistěte si typickou pracovní zátěž v daném povolání, a zvažte, jak toto zvolené povolání zapadá do vašeho životního stylu a osobních cílů.

Peníze vs. štěstí

Čím více vyděláš, tím budeš šťastnější. Je to opravdu tak? Podle sociologického výzkumu na Princetonské univerzitě toto rčení je pravdivé jen do určité míry. 1,5 milionů ročně, tedy 120 000 Kč měsíčně, je částka, za kterou podle vědců budeme mít šťastnější a spokojenější život. Berme v potaz, že výzkum probíhal v USA, kde je celkově vyšší platové ohodnocení i spotřební ceny než u nás. Na poměry Česka proto výsledky výzkumu odpovídají 60 000 .

Za toto měsíční platové ohodnocení si pořídíte kvalitní bydlení, automobil, vyrazíte na dovolenou a zbyde vám i na investování do akcií nebo nemovitostí. S vyšší částkou pouze vyměňujete kvalitní věci za luxusní, které dlouhodobě nepřispívají ke štěstí.

Co kromě peněz dělá člověka šťastným v životě? Podle studie anglické vysoké školy London School of Economics vyplývá, že i přes výrazné zlepšení ekonomické situace za posledních 40 let se štěstí obyvatel nezlepšilo. Kromě peněz ke štěstí přispívá kvalitní vzdělání, pohodové vztahy s rodinou, přáteli a partnerem, dostatek volného času. jazyky a pocit poslání a cíle v životě.

Workoholismus ke štěstí nevede. Věnujte svůj čas i zájmům a koníčkům. Zdroj: Pexels.com

Průměrná měsíční mzda v Česku

Jak na tom jsme v České republice, co se týče platů a dosažení na onu magickou hranici 60 000 Kč? Průměrně si zaměstnaný člověk vydělá dle Statistického úřadu za měsíc 45 854 Kč (statistika z 2. čtvrtletí 2024). Tato částka je brána jako hrubá mzda. Jedná se o průměr ze všech krajů ČR. Pokud vezmeme v potaz pouze Prahu, pak průměrná mzda vychází na 56 144 Kč, což se dostává podstatně blíže na našim 60 000 Kč. Nejhůře je na tom Karlovarský kraj (39 031 Kč).

V případě platového ohodnocení tedy nehraje roli pouze zvolené zaměstnání, ale také místo výkonu práce.

Nejlépe placené profese v Česku

Za co se v zaměstnání platí? Za odpovědnost. Proto nejvyšší platy v ČR mají ředitelé velkých firem nebo dispečeři letového provozu. Statistiky výdělků profesí lze nalézt v Informačním systému o průměrném výdělku (ISPV). Rychle zmiňme, že nejvíce ve mzdové sféře vydělávají vysokoškolsky vzdělaní muži ve věku 30 až 49 let s nemanuální prací. Ve stejné kategorii ženy vydělávají v průměru o 9 000 Kč méně.

Nejlépe placené profese:

  • Nejvyšší představitelé velkých společností a institucí (252 876 Kč)
  • Řídící letového provozu (190 704 Kč)
  • Primáři v oblasti zdravotnictví (138 580 Kč)
  • Výrobní a techničtí náměstci (ředitelé) v průmyslové výrobě (116 169 Kč)
  • Ekonomičtí a finanční náměstci (110 630 Kč)
  • Řídící pracovníci v oblasti informačních a komunikačních technologií (110 501 Kč)
  • Nejvyšší představitelé středních společností a institucí (107 990 Kč)
  • Obchodní náměstci (ředitelé) (105 226 Kč)
  • Řídící pracovníci v oblasti finančních a pojišťovacích služeb (105 196 Kč)
  • Řídící pracovníci v oblasti účetnictví a kontrolingu (102 917 Kč)

Zdroj: ISPV

Naproti tomu nejhůře placené profese jsou uklízeči, barmani, vrátní, ostrahy, číšníci a pomoc v kuchyni.

  • A víte, jaké jsou nejdivnější profese světa? My ano

Vysoké pracovní postavení vede k vysokým příjmům, úměrně se však zvedá i odpovědnost a stres. Zdroj: Pexels.com

Vlohy, smysl a sebeuplatnění

Pilot, doktor, personalista nebo podnikatel? Každá profese má jinou pracovní náplň a zaměření. Je dobré již od ranného dětství mapovat, v čem vynikáte, co děláte bez nutnosti odměny rádi a jaké jsou vaše zájmy. Kdo má silné komunikační dovednosti, ten by měl přemýšlet o profesi typu obchodník. Pokud jste vždy rádi psali, fotografovali nebo naslouchali a pomáhali ostatním, pak vaše zaměření bude zcela jiné.

Čím více toho zkusíte, tím jasnější představu budete mít o tom, v čem vynikáte. Stáže, brigády nebo pracovní poměry na poloviční úvazek jsou v tomto ideální. Zeptejte se také svého okolí, pod jakou profesí si vás dokáží zařadit a v čem vidí vaše silné stránky. Jejich odpověď se může s představou o vás samotných zcela lišit.

Osobnostní testy a kariérní poradenství

Při výběru vhodného povolání mohou být užitečné osobnostní testy, které vám poskytnou hlubší pohled na vaše silné stránky, preference a potenciální oblasti rozvoje.

Co to osobnostní testy vlastně jsou? Jedná se o strukturované nástroje navržené k měření různých aspektů osobnosti jedince. Mohou pomoci odhalit vaše přirozené sklony, způsob myšlení a interakce s okolím.

Mezi populární osobnostní testy patří kupříkladu následující:

Mějte však na mysli, že výsledky těchto testů jsou jen určitým vodítkem, ne definitivním verdiktem.

Další možností, jak zjistit, co v sobě skrýváte, je zkusit kariérní poradenství – tedy obrátit se na profesionály, kteří jsou specializovaní na pomoc jednotlivcům při navigaci jejich kariérní cesty. 

Výhodou tohoto způsobu je, že kariérní poradce hodnotí vaše dovednosti a potenciál naprosto nezaujatě. Pokud jste si udělali nějaký osobnostní test, může vám pomoci s jeho výkladem. Rovněž zná situaci na trhu práce a pohled na požadavky zaměstnavatelů v různých oblastech. Na základě tohoto je schopen sestavit klientům kariérní plán na míru.

 

Objevte, v čem jste výjimeční. Zkoušejte, co nejvíce věcí a ptejte se ostatních, kde vidí vaše silné stránky. Zdroj: Pexels.com

Proč chci dělat tuto práci?

Smyslem práce by nikdy nemělo být udělat radost nebo dokázat něco někomu jinému. Taktéž není vhodné, aby hlavním smyslem výkonu práce byl externí stimul, tedy např. mzdové ohodnocení. V tomto případě strávíte většinu ze svého dne někde, kde nechcete být, a to se odrazí na vaší náladě, vztazích a celkově štěstí. Mimo jiné se vystavujete riziku tzv. syndromu vyhoření.

Jste prodavačem bot? Pak vaší prací není prodávat, ale pomoci lidem cítit se při denních aktivitách skvěle ve své obuvi. Obuv nosí každý z nás, proto se dá s nadsázkou říct, že prodavač bot je jedna z nejdůležitějších profesí. Přemýšlejte takto i o dalších profesích.

Ambice jednotlivce

Budu spokojený sám se sebou, až budu ležet na smrtelné posteli a přemýšlet o svém prožitém životě? Každý z nás má jiné ambice a cíle. Někomu stačí prožít život v pohodové práci, založit si rodinu, domů chodit s prázdnou hlavou a věnovat se kamarádům. Jiný se nezastaví, dokud nebude na pozici ředitele firmy nebo nevybuduje firmu vlastní. Vnitřní oheň, který nás žene v pracovním životě, hoří v každém jinak. Vybírejte proto vždy takovou práci, která vás posune blíže k vaším cílům a na cestě nabídne potřebné vzdělání.

Člověk se vyvíjí a jeho zájmy i potřeby se mění. Někdy se stane, že se kariérní směr již není od společnosti žádaný nebo jemu samotnému nedává smysl. Nejjednodušší cestou je potom vybrat rekvalifikační kurz, který podle zaměření splní směr nový. 

Majitel vlastní společnosti, nebo spokojený zaměstnanec? Zvolte si svůj cíl a běžte za ním. Zdroj: Pexels.com

Pár rad závěrem

Objevujte, zkoušejte, zajímejte se. Vaše vysněné povolání se může nakonec ukázat jako něco, co vás absolutně nenaplňuje. Mnoho profesí na první pohled vypadá atraktivně. Když je ale prozkoumáte blíže, mnohdy zjiístíte, že se za nimi skrývají hordy administrativní činnosti a odpovědnost, kterou snese jen málo lidí. Nakonec zjistíte, že je pro vás vhodné zcela jiné zaměření a odvětví.

Myslete na smysl vaší práce, váš talent / vlohy pro pracovní činnost a také na odměnu. Více pracovních možností nabízí velká města (Praha, Brno). Zvážit je proto vhodné i stěhování. Vyzkoušejte cestování a práci v zahraničí. Budete si tak jistí, že práce, které se věnujete, je pro vás ta pravá.

Komentáře

Denní studium střední školy - Obchodní akademie Praha

Chcete studovat? 

Kontaktujte nás!

Fill in the blank
+420 286 857 164

2019 © Copyright OA Praha. Všechna práva vyhrazena

Aira GROUP s.r.o.