6 aplikací pro výuku angličtiny, které musíte vyzkoušet

Chytré telefony jsou neodmyslitelným společníkem každého studenta. Jejich využití jde stále kupředu a tak se čím dál častěji stávají také užitečným pomocníkem. Strmý vzestup zaznamenávají i aplikace pro výuku cizích jazyků. Ty, které se věnují angličtině, budou tématem tohoto článku. Takže nebudeme chodit kolem horké kaše a „Let's Go!“

#1 Duolingo: Propracovanost na prvním místě

Jedna z nejstahovanějších a nejlépe hodnocených aplikací. Čtyři a půl milionů hodnocení a výsledek 4,7 z 5 hovoří samo za sebe. Duolingo je na první pohled jednoduchá a přehledná, přesto je však velmi propracovaná. Na začátku si uživatel vybere skupinu dle svých znalostí.


Poté jsou mu nabídnuty různé skupiny témat, která může absolvovat postupně anebo mezi skupinami přeskakovat. Samotné lekce se skládají z poslechu, čtení, psaní a kombinace všech dovedností s překladem. Průběh lekcí je velmi podobný hře.

Na horním okraji obrazovky je ukazatel skóre, které uživatel během lekce sbírá. Správné odpovědi body přidávají, špatné zase ubírají. Cílem je v každé lekci nasbírat daný limit bodů. Jakmile je skóre plné, odemkne se další úroveň daného tématu a můžete pokračovat.

Duolingo se snaží motivovat ve stylu mobilních her. Absolvované lekce a témata odemykají různé úspěchy a herní měnu. Tato motivace slouží k tomu, aby uživatel používal aplikaci pravidelně, vždy dostatečně dlouho a aby dělal jednak pokroky a také aby si osvěžoval již nabyté vědomosti. Dalším atraktivním prvkem je propojení se sociálními sítěmi. Své úspěchy tak lze jednoduše sdílet.

Aplikace je ke stažení zdarma. V aplikaci jsou občas reklamy, které lze odstranit zakoupením aplikace. Duolingo však lze naplno využívat i bez placení, stačí si založit účet a přihlásit se.

#2 Phrasalstein: Originalita hraje prim

Nejoriginálnější aplikace z našeho výběru. Krkolomný název /frejzlštajn/ perfektně vystihuje její filozofii i zpracování. Je totiž zaměřená na pokročilé uživatele, kteří anglicky něco umí a potřebují si názornou a také zábavnou formou osvojit slovní spojení.


V aplikaci jsou totiž dvouslovné fráze kromě slovního popisu vysvětleny animovanými videosekvencemi. Všechno je stylizováno do groteskního hábitu hororových animáků typu Adamsova rodina. Uživatel má na výběr dva režimy výuky.

První je slovník frází, kde je ke každé zobrazena animace a lze si otevřít také slovní popis. V druhém režimu jsou naopak přehrávány animace a uživatel si k ní vybírá správnou frázi.

Vzhledem ke způsobu, jak je aplikace naprogramovaná, není úplně bezproblémová. Na některých telefonech nefunguje v multitaskingu a po každém vypnutí displeje se vypne i aplikace.

Rovněž nelze využít tlačítko zpět, které aplikaci rovnou vypne. Když však pomineme technické nedostatky, jde se o jednu z nejchytlavějších aplikací pro pokročilé angličtináře.

#3 English conversation: Vyzkoušejte si nácvik anglické konverzace

Jak již samotný název napovídá, tato aplikace se soustředí na konverzaci. Je určena pro pokročilejší studenty, kteří se potřebují rozmluvit. V principu je aplikace velmi jednoduchá.

Nabídne uživateli výběr z mnoha tematických kategorií a situací. Po výběru dané situace se zobrazí psaný dialog s ilustračním obrázkem a především tlačítko přehrát. Tím se spustí nahrávka anglické konverzace.


Uživatel tak slyší výslovnost a zároveň čte text. Bohužel, není zde žádná možnost překladu přímo v aplikaci. Po poslechu konverzace může uživatel přejít ke kvízu, ve kterém si vyzkouší porozumění konverzaci.

Třetí možností je poslech jen jednoho ze dvou účastníků konverzace, přičemž pauzy mezi větami jsou určeny ke čtení vět druhého potichu. Nakonec aplikace nabídne možnost číst konverzaci nahlas a uživatele při tom nahrává.

Dostane se mu tak zpětné vazby co do výslovnosti, kterou si může postupem srovnávat a slyšet své pokroky. Zároveň má tato metoda za úkol zbavit studenta počátečního ostychu při mluvené angličtině.

Aplikace English Conversation je užitečná pro ty, kdo mají slovní zásobu a chtějí se sami v soukromí rozmluvit. Prostředí aplikace je přehledné a ovládání jednoduché.

Nevýhodami krom zmíněné absence českého překladu jsou reklamy, zobrazující se na celou obrazovku. To je však cena za aplikaci zdarma. Nevýhodou je i to, že aplikaci nelze používat offline, pokud si uživatel za 139 Kč nekoupí audio soubory.

#4 Mooveez: Nejen pro milovníky filmů

Revoluční aplikace od českých programátorů využívá k výuce angličtiny přehrávání filmů s českými titulky. V aplikaci Mooveez jsou pod hrajícím filmem zobrazeny české i anglické titulky současně a také lze libovolně jedny nebo druhé titulky zakrýt. To ale není vše.

Jakýkoliv dialog si lze jediným stisknutím uložit na tzv. zvukové kartičky a mít je tak kdykoliv po ruce. Další vychytávkou jsou jazykové a kulturní vysvětlivky, které jsou zde přednastavené, automaticky film pozastaví a vysvětlí pojem či souvislost.


Třetí hlavní funkcí jsou gramatická cvičení. Od jednodušších až po složitější, která do sebe mají zakomponované věty a hlášky z filmu. Z jednoho filmu tak aplikace dokáže vymačkat úplné maximum lingvistických znalostí.

Ovládání aplikace je neuvěřitelně intuitivní. I na displeji telefonu je Mooveez plnohodnotně použitelné, i když větší displeje tabletů mu svědčí o něco víc. Při všech těchto superlativech nemůže snad nikoho překvapit, že to nebude zadarmo.

Aplikace samotná zadarmo je, stejně jako demo snímek – necelé čtyři minuty Forresta Gumpa. Ten však stačí k tomu, aby aplikace předvedla, co umí. Celé filmy pak stojí přibližně 500,- Kč. Je to sice dost, ale v porovnání s cenou filmů dostupných v oficiální distribuci online není cela tak závratná. Taková je cena za nejpřirozenější formu výuky angličtiny.

#5 Anglicko-český offline slovník: Slovník stále po ruce

Nejjednodušší aplikace v tomto výběru. Jedná se úplně obyčejný offline slovník. Na rozdíl od rozšířeného Google překladače je určen jen pro překlad samotných slov nebo základních frází. Zvládá i další jazyky kromě angličtiny.


V jeho databázi je obsaženo přibližně 170 000 záznamů, takže uspokojí téměř všechny uživatele. Pokud někdo hledá jednoduchý, svižný a přehledný slovník, v Holo designu typickém pro Android 4.4, bez nutnosti připojení k internetu a malý instalační soubor, je tato aplikace právě pro něj.

#6 Memrise: Biflujte se a učte se

Aplikace Memrise je navržena na biflování samostatných slovíček. Ty se snaží vštípit do hlavy opakováním vždy po skupinách, v nichž jsou slova, která se lidem často pletou.

Uživatel kromě toho, že během každé lekce několikrát čte definici každého slova, jej zároveň poslouchá a zobrazují se i obrázky s nápovědou. Memrise je graficky stylizovaný jako hra a také se hrám podobá svým systémem bodování a odměn. Myslí i na pravidelná opakování a připomíná se uživateli, že je čas na další lekci.


Asi největší nevýhodou aplikace je to, že v ní nenajde uživatel jediné české slovo. Proto se nehodí pro úplné začátečníky, přestože obsahuje i lekce pro začátečníky určené. Bohužel i uživatelské prostředí je poněkud přeplácané a chvíli trvá se v něm zorientovat.

 

Komentáře

Přidat komentář

Denní studium střední školy - Obchodní akademie Praha

Chcete studovat? 

Kontaktujte nás!

pro odpověď používejte háčky a čárky!
+420 286 857 164

2019 © Copyright OA Praha. Všechna práva vyhrazena

Aira GROUP s.r.o.