Procvičování angličtiny: Tipy a rady, jak na to
Právě jste dokončili školu, nebo jste absolvovali nějaký jazykový kurz? Rozhodně by byla škoda usnout nyní na vavřínech! Jak se říká, opakování je matka moudrosti, a zvláště v případě cizích jazyků se opakování (ale samozřejmě i další rozvoj) formou různých procvičování vyplatí. Pokud hledáte nějaké zajímavé způsoby a postupy, jak si angličtinu pravidelně procvičovat, ale ležet hodiny v učebnicích není zrovna pro vás, pak jste na správném místě. Níže jsme si pro vás totiž připravili hned několik tipů!
Pro čtenáře
Cizojazyčné knihy
Jste-li vášnivými čtenáři, vyzkoušejte cizojazyčnou beletrii. Na trhu existuje celá řada knih, které jsou buď celé v cizím jazyce, případně mají na jedné straně text česky a na straně druhé pak anglicky. Záleží na úrovni vašich znalostí a na tom, na co si vy sami troufáte.
Zajímavé čtení online
Pokud máte méně času a nechcete s sebou všude vláčet knihu, můžete si přečíst něco zajímavého (a kratšího) i na internetu. Mohou to být jednak nejrůznější zpravodajské portály, jako jsou The Economist, BBC, The Guardian aj., jednak i příběhy. Jako příklad lze uvést web Humans of New York, který přináší skutečné příběhy skutečných lidí žijících v New Yorku.
Pro diváky
Pokud četba není zrovna váš šálek čaje a raději byste něco méně náročného, zkuste si pustit nějaký seriál, film či video, a to buď rovnou v angličtině, nebo alespoň s titulky. Opět záleží na vaší jazykové úrovni.
Cizojazyčné seriály a filmy
Hledáte-li seriály či filmy, které byste si mohli pustit v angličtině, nebude to trvat příliš dlouho. Zdrojů je na internetu opravdu spousta. Ať už je to „starý dobrý YouTube“, anebo o něco specifičtější platformy typu Netflix a HBO GO. Existují dokonce i televizní programy, které jsou zaměřené specificky na výuku angličtinu. Pokud patříte spíše mezi začátečníky, mohl by se vám líbit pořad Extra English, který vypráví příběh dvou spolubydlících, Bridget a Annie, sdílejících byt v Londýně. Něco se při něm nejen naučíte, ale díky mnoha groteskním situacím se i zasmějete.
- Mohlo by vás zajímat! 15 úžasných filmů, které vás 100% nakopnou!
Naučná videa
Jestliže máte na procvičování pouze pár minut denně, můžete namísto filmů a seriálů vyzkoušet alespoň kratší naučná videa. Jste-li příznivci suchého britského humoru, podívejte se na YouTube kanál jednoho z nejzábavnějších učitelů na internetu, Mr. Duncana. Jeho videa jsou nejen vysoce edukativní, ale zároveň i zábavná a propracovaná. Dalším doporučovaným kanálem je Easy Languages a jeho „rubrika“ Easy English propagující učení se angličtiny co nejpřirozenějším způsobem. Obsahuje totiž video rozhovory s lidmi na ulici, kteří odpovídají na otázky typu: „Co se vám nejvíce líbí na vašem městě“, „Jací jsou zde lidé?“ atp. Tím si nejen procvičíte angličtinu, ale také poznáte nová zajímavá místa.
Pro posluchače
Chcete-li co nejvíce ulevit svým očím a případně při procvičování vykonávat i jinou činnost, poslechněte si pár anglických songů nebo nějaký podcast.
Anglické songy
Interpreti, kteří ještě nenazpívali anglické písničky, jako by nebyli. Ideálním způsobem procvičování je však nejen samotný poslech, ale také následné dohledávání a procházení textů písní. Využijte třeba stránku Lyrics Training, kde si vyhledáte song, zvolíte úroveň vaší angličtiny a následně si song poslechnete s tím, že budete do textu písně doplňovat chybějící slova. Podle zvoleného levelu je to 10 %, 25 %, 50 % nebo až 100 % chybějících slov.
Podcasty
Podcasty fungují na obdobném principu jako hudba, akorát že posloucháte mluvené slovo. Může se jednat třeba o zpravodajství (Voice of American News), lifestylové podcasty, čtené knihy aj.
Pro povídálky
Jazykové výměnné stránky
Patříte-li mezi společenštější jedince, kteří milují setkávání a povídání si s jinými lidmi, pak vyzkoušejte jazykové výměnné stránky. Zde si stačí jen založit svůj profil a vybrat si konverzačního partnera. V ideálním případě by to měl být rodilý mluvčí. Jedině tak uslyšíte zcela autentickou a správně vyslovovanou angličtinu bez chyb.
Couchsurfing
A co takhle setkat se s cizinci osobně a procvičovat si angličtinu klidně u sebe v obýváku? Proč ne! Prostřednictvím stránek Couchsurfing, na kterých se zdarma zaregistrujete a vytvoříte si svůj profil, si můžete zajistit pobyt zdarma u místních kdekoliv na světě, nebo naopak nabídnout k přespání svůj gauč. Ničeho se přitom nemusíte obávat. Stránky obsahují referenční systém, který nevhodné uživatele ihned vyřazuje.
Pro mobilní nadšence
Mobilní aplikace
Mobilní aplikace – včetně těch pro výuku cizích jazyků – zažívají v posledních letech poměrně velký boom. Vždyť chytré telefony jsou snad nejvěrnějším společníkem každého z nás. Díky tomu, že svého parťáka máme téměř neustále u sebe, lze si angličtinu procvičovat prakticky kdykoliv a kdekoliv. Výčet těch nejlepších aplikací pro výuku angličtiny naleznete v jednom z našich předešlých článků.
- Přečtěte si také! Nejlepší aplikace pro výuku německého jazyka. Znáte je všechny?
Pro konzervativce
S chytrým telefonem i internetem si sice tykáte, ale přece jen jste zastánci klasických metod sestávajících z tužky a papíru? To vůbec nevadí, máme něco i pro vás.
Nálepky
Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak si zapamatovat nová slova, je vizuální učení. Stačí, když si doma všechno onálepkujete. Pokaždé si však slovo, se kterým zrovna přicházíte do kontaktu, řekněte nahlas (například když si jdete pro oblečení do skříně, nahlas vyslovíte wardrobe [ˈwɔːdrəʊb]). V opačném případě se váš mozek naučí nálepky ignorovat.
- Mohlo by vás zajímat! Ukrajinština: Zajímavosti a fakta
Kartičky s frázemi
Jednotlivá slovíčka je potřeba učit se v kontextu, nikoli jako nesouvisející výrazy ze sešitu. Naučte se proto používat kartičky, na které si napíšete slovíčka právě v kontextu těch správných frází. A kde takové fráze hledat? Třeba na webu Fraze.it. Jedná se o stránku obsahující plno frází z různých médií (CNN, New York Times, The Economist atp.), která návštěvníkům přiblíží, jak se slova a fráze používají v reálném jazyce. Chcete-li se úplně vyhnout internetu, vystačíte si s klasickým tištěným slovníkem.
Deník v angličtině
Začněte si vést anglicky psaný deník, do kterého si každý den zapíšete, co jste v daný den dělali a co nového jste se dozvěděli. Nemusí to být zrovna sáhodlouhé romány, stačí pár odstavců. Vždy se přitom snažte využít slovo či slova, která jste se v daný den naučili (byla-li nějaká). Lépe si je tak osvojíte a zapamatujete.
A jak si angličtinu procvičujete vy? Podělte se s námi v komentářích!
Zdroje:
Komentáře
Přidat komentář