Rekvalifikační kurzy: Které se těší největší oblibě?

Cítíte, že nastal čas na změnu povolání? Nebaví vás náplň práce, máte nevyhovující pracovní podmínky, případně jen chcete zvýšit svou kvalifikaci? Pokud jste na některou z těchto otázek odpověděli „ano“, pak bystě měli zvážit možnost absolvovat některý z dostupných rekvalifikačních kurzů.

 • Cítíte-li neutuchající potřebu změnit svou práci, která vás navíc ani trošku nenaplňuje, učiňte tak dříve, než budete muset čelit syndromu vyhoření

Co to je rekvalifikační kurz a jaké jsou možnosti rekvalifikace?

Rekvalifikační kurzy jsou vzdělávací kurzy pro dospělé, které slouží k získání nové kvalifikace, případně ke zvýšení, rozšíření či prohloubení kvalifikace stávající. I začátečníci se během poměrně krátké doby mohou naučit veškeré potřebné znalosti z oboru a bez problému vykonávat novou profesi.

Rekvalifikační kurzy

Kdo a proč využívá rekvalifikačních kurzů nejčastěji?

Nejčastěji možnosti rekvalifikace využívají lidé, o které z nějakého důvodu není na trhu práce zájem. Důvodem může být například jejich věk či ztráta atraktivity současné pracovní pozice ze strany zaměstnavatelů. Řada pracovních míst totiž v současné době bývá nahrazována nebo automatizována pomocí techniky.

Pokud bychom chtěli faktory vedoucí k rekvalifikaci zobecnit, jednalo by se především o následující:

 • ztráta zaměstnání,
 • zvyšující se nezaměstnanost a neschopnost najít práci ve svém oboru,
 • snaha o zvýšení finančního ohodnocení.
Rekvalifikační kurzy a nezaměstnanost

Jaké existují možnosti rekvalifikace?

Díky současné nabídce rekvalifikačních trhů jsou možnosti rekvalifikace takřka neomezené. Možná budete až sami překvapeni, v jakých oborech je možno kurz absolvovat a doškolit se. Výběr je opravdu pestrý – jak pro ženy, tak pro muže.

Mezi ženami se velké oblibě těší kurzy účetnictví, daní a marketingu, a dále také kurzy kadeřnictví, kosmetiky a masérství. Muži se rádi školí na svářeče, řidiče, grafiky a PC specialisty. Preference se však mohou region od regionu lišit. Ve velké míře totiž záleží na tamní poptávce na trhu práce.

Jaké rekvalifikační kurzy jsou nejžádanější?

Ač je nabídka rekvalifikačních kurzů široká a pestrá, přece jen se najdou takové, ke kterým lidé při zvažování rekvalifikace tíhnou více. O jaké kurzy se jedná?

Rekvalifikační kurz účetnictví

Rekvalifikace v oboru účetnictví patří již dlouhodobě k těm nejžádanějším. Důvodem jsou především mnohé výhody, které absolvování kurzu přináší. Účetnictví se řadí mezi stálé obory s perspektivními vyhlídkami i do budoucna. I když dnes už téměř na všechno máme účetní programy, ne vždy se na ně dá stoprocentně spolehnout. Každá firma i živnostník tak bude i nadále potřebovat kvalitní účetní.

Pro koho je kurz vhodný?

Rekvalifikační kurz účetnictví je vhodný zejména pro pečlivé osoby s organizačními schopnostmi, které mají smysl pro detail a mají blízko k číslům. Přihlásit se do něj mohou jak úplní začátečníci (bez předchozích zkušeností v oboru), kteří chtějí zcela změnit své pracovní zaměření, tak i stávající účetní a administrativní pracovníci, kteří chtějí zdokonalit své znalosti a dovednosti.

Rekvalifikační kurz účetní

Co se v kurzu naučíte?

Náplň kurzu se může v závislosti na poskytovateli mírně lišit, zpravidla se však dotýká následujících oblastí:

 • základy účetnictví,
 • účtování zásob
 • zúčtovací vztahy,
 • účtování stálých aktiv,
 • účtování na finančních a kapitálových účtech,
 • náklady a výnosy,
 • účetní závěrka,
 • výpočetní technika v účetnictví,
 • právní aspekty v účetnictví.

V případě zájmu se můžete zaměřit pouze na vybranou část účetnictví, třeba na mzdové účetnictví nebo daňovou evidenci.

Rekvalifikační kurz personalistiky

Dalším žádaným rekvalifikačním kurzem je kurz personalistiky.  Stejně jako v předchozím případě se jedná o velice perspektivní obor i do budoucna. Jsou to totiž právě personalisté, kteří dokáží firmám v návalu nezaměstnanosti, kdy se na jednu pozici může hlásit i několik desítek lidí, pomoct vybrat ty správné kandidáty. Tím ušetří firmám spoustu starostí i peněz.

Pro koho je kurz vhodný?

Rekvalifikační kurz personalistiky je vhodný především pro ty, kteří mají rádi práci s lidmi, rádi s nimi komunikují – ať už přes e-mail, telefonicky či osobně – a pro které je zaučování nováčků příjemnou výzvou. Kurz je vhodný i pro úplné začátečníky, takže i když nemáte zkušenosti s prací v oblasti lidských zdrojů, nemusíte zoufat.

 • Komunikační dovednosti řadíme mezi tzv. měkké dovednosti (neboli soft skills). Co dalšího mezi ně patří se dozvíte v našem dalším článku věnovanému této problematice.
Rekvalifikační kurz personalista

Co se v kurzu naučíte?

Základní osnovy kurzu personalistiky zahrnují především následující:

 • metody získávání nových zaměstnanců a jejich zaučování na příslušné pozice,
 • tvorba a používání systémů hodnocení a odměňování zaměstnanců (resp. motivování pracovníků),
 • organizování vzdělávání zaměstnanců,
 • organizování kolektivního vyjednávání,
 • proškolení v oblasti BOZP,
 • základy práce s výpočetní technikou,
 • tvorba a správa dokumentů v administrativně personální činnosti,
 • právní aspekty v oblasti personalistiky atp.

Trh práce sice v posledních letech prošel určitými změnami, kdy se například pohovory vedou častěji na dálku, profese personalisty je však stále žádoucí.

Rekvalifikační kurz online marketingu

V posledních letech se na přední příčky v oblíbenosti na pracovním trhu vyšvihl online marketing. Jedná se o zajímavý a dynamicky se rozvíjející obor, který slibuje dobré pracovní uplatnění, vysoké finanční ohodnocení a práci vesměs v mladém kolektivu.

Pro koho je kurz vhodný?

Rekvalifikační kurz online marketingu je vhodný především pro mladé lidi, kteří nechtějí být otroky pracovní doby, kteří touží po cestování, zábavě a užívání si života. V marketingové branži bývá poměrně častým standardem home-office, neboli práce z domova. Díky té je možná organizace pracovní doby dle vlastních potřeb. Rádi pracujete v noci? Žádný problém!

 • Při práci v online marketingu se dnes jen stěží objedete bez cizích jazyků. Co takhle vyzkoušet vzdělávací aplikace třeba na výuku anglického nebo německého jazyka?

Připravte se však na to, že v online marketingu se udávají nové trendy takřka denně, a proto je důležité neusnout na vavřínech. Budete se tedy muset dále vzdělávat a udržovat si přehled. S tím vám pomohou například odborné publikace, články a sledování trendů na sociálních sítích.

Rekvalifikační kurz online marketing

Co se v kurzu naučíte?

V kurzu se naučíte základy celého oboru, posléze je však žádoucí specializovat se na určitou oblast. Těch online marketing nabízí hned několik, například:

 • PPC reklamu,
 • správu sociálních sítí,
 • copywriting,
 • optimalizaci pro vyhledávače (SEO),
 • linkbuilding.

V současnosti se do internetového prostředí přesouvá stále více a více firem, o práci v oblasti online marketingu tak zajisté nebude nouze.

Komentáře

Add new comment
+420 286 857 164

2014 © Copyright OA Praha. All rights reserved

Aira GROUP s.r.o.